Dobra wróżba dla rynku nieruchomości na 2017

 

Co 2017 może przynieść dla pośrednictwa w obrocie nieruchomościami? Właśnie teraz podzielę się z Tobą moimi obserwacjami i doświadczeniem, które zdobywam na rynku nieruchomości od prawie 10 lat. Co warto wziąć na warsztat? Jakie są moje plany? Zasiądź wygodnie i zaparz sobie kawę, herbatę lub polej whisky! Dziś zajmę Ci dłuższą chwilę. Uwaga! Może być potrzebny długopis i kartka! Tak, spisz pomysły, które wpadną Ci do głowy w czasie czytania tekstu.

Mobile

 Tyle razy już pisali o roku mobile. Tak, to będzie kolejny rok mobile i nieostatni! Poziom zaawansowania technologicznego naszych aparatów telefonicznych wciąż wzrasta. Nawigacja, przelewy przez telefon, maile, kalendarz, aparat, komunikatory, przeróżne aplikacje –  to już standard. Jeżeli dla Ciebie to też codzienność, to możesz spodziewać się, że dla Twojego klienta również. W branży nieruchomości trzeba być mobilnym,  to praca w rozproszonym środowisku. Dlatego sprawdź czy Twoja strona www jest responsywna i wyświetla się prawidłowo na telefonie. Wejdź w rolę poszukującego i zobacz czy nie trafi go szlag kiedy odpala Twoją stronę.

Przy mobile muszę wspomnieć również o roli komunikatorów. Dawno dawno temu, za kilkoma modelami iphonów, za trylionem smarthonów było sobie GG, ale nie zreflektowało się w porę i niestety pożarło je „NOWE”. Tak, obecne komunikatory rozwijają się w zadziwiającym tempie i nie ma tu miejsca na sentymenty – „maszeruj albo giń”. Bo w komunikatorach nie chodzi już o zwykłe wysyłanie wiadomości tekstowych czy obrazków. Teraz za ich pośrednictwem wysyłamy multimedia takie jak: wiadomości głosowe, klipy video, emoji i GIF-y, a także aktualną lokalizację. Część z nich oferuje również rozmowy głosowe, które dla wielu użytkowników zastąpiły już połączenia telefoniczne. A jak Ty wykorzystujesz to w swojej firmie? Ja ostatnio wprowadziłem Messengera i otworzyłem się na taką formę kontaktu z moimi klientami. Początkowo myślałem, że będę kontaktować się tylko z Kupującym. Szybko jednak okazało się, że nie tylko. Bowiem przez komunikator dostaję również informacje np. o zmianie ceny od sprzedających. Jest reakcja – jest akcja.

Już jakiś czas temu zauważyłem, że najważniejszy element w pracy pośrednika to nawigacja – zwłaszcza gdy masz dużo danych i równie duży zespół. Niech Twoi ludzie staną się chodzącą bazą adresów i maksymalnie wykorzystują możliwości telefonu. Lubię mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. I mam to dzięki jednej aplikacji!

 

Co możesz zrobić w tym temacie?

– jeżeli Twoja strona nie jest RWD to jest to ostatni dzwonek, aby to naprawić,

– otwórz się na swojego klienta i bądź gotowy na coraz więcej Millenialsów wśród Twoich klientów. Wprowadzenie komunikatora jako formę kontaktu nic nie kosztuje,

– zoptymalizuj czas pracy i zautomatyzuj procesy. Sprawdź jak będą pracować Twoi agenci z profesjonalną nawigacją. Załóż konto testowe na nawiguj.com!

 

Kolejny sezon jakości

Zmiany w jakości prezentowanych nieruchomości są coraz bardziej widoczne, ale jeszcze dużo pracy przed nami. Świadomość rośnie, a większa konkurencja wymusza zmiany. Zauważalna jest lepsza jakość zdjęć, ale rzuty nie wszędzie są jeszcze standardem. A to tylko 9.90 zł brutto! Napisz do Kasi, a ona narysuje i prześle Ci profesjonalny rzut. Proste!

 

Jak podnieść jakość?

– zamów pierwszy rzut za darmo na marketingnieruchomosci.com i przekonaj się jak szybko sprzedaje się mieszkania do remontu pokazując jego układ i możliwości aranżacji.

– standaryzacja: wyznacz standardy jakości w swojej firmie, które będę obowiązywały w całym zespole,

– wyposaż swoją firmę w dobry sprzęt lub nawiąż współpracę z lokalnym fotografem,

– zadbaj o dobry opis oferty , kwadratowych tekstów nie brakuje w Internecie, dlatego właśnie na tym polu masz szansę się wyróżnić. Znajdziesz na ten temat niejedną lekturę.

 

Video

Facebook ma większy ruch niż YouTube. A w 2017 Mark Zuckerberg na pewno będzie kontynuował rozwój i implementację nowych funkcjonalności. Potwierdzeniem tego może być chociażby kopiowanie funkcjonalności Snapchata „Mój dzień”czy LinkedIna „uruchomienie platformy Workplace”. To spowoduje utrzymanie popularności tego serwisu. Facebook wprowadza również coraz więcej narzędzi sprzedażowych i to jest nieuchronny kierunek rozwoju . Dlatego, skoro już wydaliśmy ogromne pieniądze na ściągniecie „fanów” na nasz fanpage – trzeba aktywizować ich w każdy możliwy sposób. Co najlepiej angażuje użytkownika? Oczywiście video bo skupia jego uwagę na dłużej.Tak więc biura, które myślą o rozwoju i solidnej pozycji na rynku, muszą rzetelnie odrobić lekcję z content video. Zapewniam, że zysk z inwestycji szybko się zwróci.

 

Zrób pierwszy krok:

– od czegoś trzeba zacząć a z czasem każde video będzie lepsze. Metodą prób i błędów w końcu dojdziesz do satysfakcjonującego Cię poziomu.

– przejrzyj filmy konkurencji. Zobacz na jakim są poziomie, jak można to robić naprawdę dobrze, albo nawet jeszcze lepiej. Najszybciej znajdziesz je korzystając z zaawansowanych opcji szukania w niektórych serwisach ogłoszeniowych. Po prostu zaznacz opcję „wyszukaj ofertę z video” i przeglądaj do woli. Sprawdź jak to się robi – w PARTNER Nieruchomości

– możesz również zlecić film profesjonalistom. Jeżeli interesuje Cię film z drona, to wiesz gdzie zapukać!

 

Spersonalizowanie komunikatów

Wyłącz myślenie korporacyjne i przypomnij sobie, że po drugiej stronie monitora siedzi żywa osoba. Ma swój styl, zainteresowania i poczucie humoru. Jeżeli chcesz budować dobre relacje z kimkolwiek pamiętaj, że od dawna znane B2B czy B2C coraz częściej wypierane jest przez H2H. Znasz ten skrót? Lepiej zapamiętaj go na dłużej. Nasi klienci wybierają nie tylko ofertę, ale również to z kim będą współpracować. Tu kierują się w dużej mierze emocjami. Dlatego jeśli budujesz duży zespół sprzedaży, pamiętaj aby stworzyć go zatrudniając pełen wachlarz osobowości qetmt4y. Najlepiej w różnym wieku oraz z multikompetencjami i doświadczeniem.

 

Co mogę zmienić w tym zakresie?

– zwróć uwagę na komunikację w firmie i poza nią. Empatia to nie wszystko. Spisz na czym Wam zależy w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Przyjrzyj korespondencję z klientami i utarte schematy przy prezentacjach. Wypunktuj co jest do poprawy. Stwórz tzw. kulturę komunikacji i razem z zespołem na stałe w firmie.

– odkryj potencjał swoich pracowników i wykorzystaj go przy następnych rekrutacjach. Możliwe, że okaże się, iż potrzebujesz w zespole kogoś bardziej statecznego lub na odwrót – w Twoim zespole brakuje Millenialsa, który otworzy Ci oczy na trendy.

 

Standardy jakość obsługi klienta

Zbudowanie wizerunku firmy to tylko początek żmudnej pracy. Aby nie rozczarować swoich odbiorców i utrzymać ich przy sobie, musisz wypracować standardy obsługi – najlepiej wysokie, ale na to potrzeba czasu. To nie tylko komunikacja, ale również cały proces obsługi przed- i po- transakcyjnej. Warto więc ustandaryzować pewne procesy, aby agenci posługiwali się jednym schematem, mówili tym samym językiem.  . Oczywiście są odstępstwa od reguły, jednak zachowany standard obsługi klienta w dużym stopniu przekłada się na jego zadowolenie i polecenia w kręgu jego znajomych i rodziny. Wiem to, ponieważ szlifuje procedury od 4 lat. Zdaję sobie sprawę, że ciągle można wiele rzeczy usprawnić z korzyścią zarówno dla klienta jak i komfortu pracy agenta. Tym bardziej, że pośrednictwo to dynamiczne środowisko. Owe standardy, procedury, regulaminy przekładają się również na szybkie wdrożenie nowych osób. To właśnie jakością obsługi konkurujemy z innym. Gdyby każda firma działała według wcześniej przemyślanych standardów, a nie ad hoc, to miałoby to również wpływ na postrzeganie całej branży w kraju.

O jakich standardach piszę?

– zadzwoń do mnie, wyjaśnię.

 

Zaangażowanie i analityka 2.0

Aby podejmować decyzje potrzebne są dane – koniec i kropka. W dynamicznym środowisku jakim jest internet, nie ma czasu na błądzenie we mgle. Każde działanie musi być wynikiem wcześniejszych analiz. To liczby dzisiaj wskazują Ci drogę rozwoju. Pokazują czy coś budzi zainteresowanie i daje realne efekty, czy jest totalną klapą. Tutaj wejście na minę często oznacza GAME OVER, tylko czasami okazuje się ona niewybuchem. Analityka to obszerny temat, który dynamicznie się rozwija. Ma on wpływ na nasze decyzje, ale również decyzje naszych klientów, chociażby co do ceny nieruchomości. Klienci oczekują, że dostaną treści dopasowane do ich preferencji, wtedy, kiedy ich potrzebują. Dlatego wzrasta rola danych, ich analizy i poszukiwania prawdziwych insightów. Na tym poletku brakuje jednak nadal bazy danych transakcji pośredników. Dobrze, że portale dzielą się swoimi spostrzeżeniami. To też ma wpływ na moje decyzje biznesowe.

 

Gdzie kontroluję?

– analytics – podstawa,

– SimilarWeb – tu sprawdzam moją stronę w porównaniu do konkurencji,

– Raporty Gemiusa udostępniane przez serwisy – wiem z kim pracować,

– statystyki na portalach, widzisz czy Twoja oferta zwraca uwagę wśród poszukujących – jak wpływają na to wyróżnienia i podbicia,

– wewnętrzny system bazy danych – na tej podstawie nie tylko szybko kontroluję przychód/zysk, efektywność agentów, ale również obserwuję trendy pozyskiwania klientów poszukujących i sprzedających, sprzedaż vs. agent itd. Mam informację na temat zachowań klientów, średniego czasu sprzedaży, preferencji, oczekiwań, kosztów wydawanych na promocję ofert.

 

Rozszerzona rzeczywistość

Tym się teraz jaram! Wzbogacanie rzeczywistości o wirtualne doświadczenia, pozwala klientom przeżyć coś wyjątkowego, szczerze się ucieszyć i pobawić. W końcu każdy z nas ma coś z gracza. Widzę tu dużo możliwości zastosowania i wprowadzenia pośredników na wyższy poziom. Dajmy na to media – widzisz gdzie pod ziemią biegnie gazociąg i wodociąg, nie tylko wiesz ale WIDZISZ gdzie biegnie granica działki i możesz pokazać to swojemu klientowi. To praktyczne zastosowanie, a nie tylko bajer. To konkretne dane wykorzystywane w procesie obsługi klienta. Pewnie za jakiś czas będą standardem. Wprowadź je szybciej niż Twoja konkurencja.

Co z tym fantem zrobić?

śledź rozwój aplikacji nawiguj.com – jesteśmy opętani tematem praktycznego wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości

screen3

 

Wirtualna rzeczywistość

Tu ma miejsce zastosowanie rozszerzenia i znów powrotu do panoram 360. Jednak nadal nie zastąpi to wizyty, która i tak jest i będzie potrzebna, gdyż nieruchomość to zbyt duża inwestycja, aby podjąć ją bez realnej prezentacji. VR mocno zakorzeni się jako narzędzie w procesie sprzedaży mieszkań i domów. Będzie jednym z typowych działań marketingowych. Osobiście czasem zagram w grę na oculusach gear, ale nie porywa mnie to do tego stopnia, żebym każdą nieruchomość prezentował w ten sposób.

Boty

Już w tym momencie mamy z nimi do czynienia w aplikacjach Messengera. Będzie ich coraz więcej w obsłudze klienta, zwłaszcza w tym pierwszym kontakcie. Ja idę jeszcze dalej – mam zamiar rozwinąć Bota rozmawiającego z zespołem na temat dokonanych działań i problemów. To będzie rodzaj autocoachingu i grywalizacji. Więcej na razie nie mogę zdradzić task management app.

Co możesz zrobić?

– przetestuj możliwości Messengera i dopasuj je do pracy swojego biura, więcej na ten temat przeczytasz tu.

 

Content Marketing

Podobnie jak mobile, to znów będzie kolejny rok content marketingu. To nie jest trend, to powoli standard, który będzie się rozwijał. Na razie nie do końca wszystkie treści są wartościowe. Coraz więcej blogów firmowych skierowanych jest do klientów poszukujących i sprzedających oraz traktujących o problemach najemcy. Ale jakość niekiedy pozostawia wiele do życzenia. A to nie ma być „sztuka dla sztuki”. Treść ma być użyteczna dla klienta.

Większość biur dopiero zaczyna zauważać potrzebę by  zainwestować w content marketing. Z moich obserwacji wynika, że w 2017 stanie się on normą w strategii firmy, nie tylko hasłem powtarzanym na szkoleniach czy warsztatach. Content marketing musi być przemyślany i mieć konkretną strategię. Nie może opierać się na działaniach typu: „o super, zróbmy bloga lub wrzućmy o czymś post na fanpage”. To muszą być przemyślane działania, ponieważ m.in.:

– jest to reklama Twojej firmy,

– generujesz w ten sposób ruch,

– pokazujesz siebie jako eksperta.

 

Od czego zacząć?

– przemyśl strategię, sprawdź swoje zasoby w zespole,

– jeżeli masz czas lub osoby, które potrafię pisać, to odpal firmowego bloga. Pokaż w nim ludzką twarz, przedstaw swój zespół, pisz o tym na czym się znasz i w czym jesteś dobry,

– buduj swój wizerunek wśród klientów i przy okazji w branży.

 

Franczyza, stowarzyszenia, grupy, kluby

W grupie siła! Wymiana doświadczenia i dobrych praktyk może przynieść wyłącznie wymierne korzyści. Myślę, że w tym roku słowo „współpraca” nabierze więcej konkretu. Coraz więcej członków stowarzyszeń i nowe inicjatywy lokalne w różnych specjalizacjach przypieczętują zmiany na lepsze. Dobrze, bo gdy pozytywny wizerunek pośrednika zawita na dobre w Polsce, wówczas duże firmy takie jak banki czy firmy ubezpieczeniowe, zainteresują się wejściem na rynek. Wtedy to właśnie doświadczenie i specjalizacja lokalnego rynku wygra!

 

Możesz wszystko:

– zastanów się – może jakaś fuzja na mieście jest możliwa –  w końcu w grupie siła. Jest jeszcze miejsce na silną Polską markę i różne specjalizacje,

– spotykaj się w swoim regionie z kolegami z branży, nawiąż dobre relacje z notariuszem, geodetą i innymi osobami, z którymi współpracujesz na co dzień.

– zapisz się na kilka szkoleń w tym roku. Zawsze jest jakieś wartościowe 5 minut, które wprowadzi zmiany w Twój biznes,

– obserwuj kiedy startuje nowa Akademia Rozwoju Agenta – Otodom dzieli się ciekawymi danymi i objaśnia je w przystępny sposób. Z łatwością wprowadzisz tę wiedzę do swojej firmy. Ponadto jest to świetna okazja do nawiązania relacji z pośrednikami nie tylko ze swojego regionu,

– wymieniaj się swoim doświadczeniem, a inni podzielą się swoim,

– zapisz się do lokalnego stowarzyszenia – tam doświadczenie miesza się ze świetnymi pomysłami,

– wybierz się na Recamp #7 to już 17-18 marca, tam bije serce całej branży!

 

Cieszę się, że wytrwałeś do końca – to był swego rodzaju test! To znak, że wytrwasz w planach i wyzwaniach w Nowym Roku! 🙂 Branża nieruchomości rozwija się w Polsce w szybszym tempie, ponieważ dostaje potężnego kopa technologicznego. Przed technologią nie uciekniesz! Dlatego warto pomyśleć nad formą pracy. Wraz z rozwojem branży rozwija się też klient i jego wiedza na temat procesów przy kupnie i sprzedaży nieruchomości. To również ma wpływ na nasz rozwój i dostosowanie usług do poziomu roku 2017.

I jeszcze jedno! Pamiętaj, że to Ty wybierasz z kim pracujesz – i nie musisz sprzedawać wszystkiego i każdemu. To Ty decydujesz czy pracujesz za 1% czy 6% . Obniżanie prowizji nie można tłumaczyć cenami konkurencji. Biura nieruchomości różnią się od siebie i nie prezentują tego samego zakresu usług czy jakości obsługi. Dlatego też ceny są różnorodne na naszym rynku. To jak wyceniasz swoją usługę zależy wyłącznie od Ciebie. Ważne, aby klient wybierał współpracę z Tobą świadomie i był z tego wyboru zadowolony. Żeby wiedział po prostu za co płaci.

Mercedes nie patrzy na cenę Kia, bo wie że różni ich więcej niż tylko cena. Buduj więc swój biznes według swojego planu, z ludźmi których szanujesz i którym ufasz – zmiany są w życiu potrzebne. Czas na zmiany!

 

Wielkiej Mocy!

A

Coca cola a branża nieruchomości

(Visited 1 910 times, 1 visits today)
  • Witam serdecznie , świetny rzeczowy artykuł . Dziękuję za poświecenie czasu i przygotowanie tak przydanego materiału . Artykuł zawiera wiele przydanych informacji

    pozdrawiam
    Anna

    • Adam Parzusiński

      Wow, wytrwałaś do końca 🙂 Ciesze się że się dobrze czyta i dzięki za miłe słowa!